czwartek, 25 stycznia 2018

Gdzie polował Kazimierz Wielki? I co ma wspólnego z Anną Lewandowską :-)

To będzie spojler do Korony Królów, jeśli ktoś ogląda, bo tego wątka z życiorysu polskiego władcy pominąć sie nie da. Otóż Kazimierz Wielki szczególnie, podobnie jak my, upodobał sobie okolice Przedborza. Co prawda my nie polujemy, ale ten zacny monarcha i owszem. Według zapisów kronikarzy były to rozległe bory między Przedborzem a obecną Włoszczową. Wiemy również, że jedna z takich wypraw nie zakończyła się dla niego dobrze. We wrześniu 1370 roku goniąc za jeleniem spadł z konia i złamał sobie nogę. Obrażenia były tak poważne, że w wyniku powikłań wielki król zmarł niespełna 3 miesiące później. 

 

"9 września, w drugim dniu łowów,  goniąc jelenia, gdy się koń pod nim przewrócił, spadł z niego i otrzymał niemałą ranę w lewą goleń" - pisał jeden z kronikarzy ówczesnej epoki Janko z Czarnkowa. Miejsce tego nieszczęśliwego zdarzenia jest dobrze udokumentowane w źródłach. Miało to miejsce blisko brzegu rzeki Czarna Włoszczowska, w miejscowości Żeleźnica. Dziś w tym miejscu znajduje się niezbyt gustowny (ale dobrze, że jest) obelisk z gotycką koroną.Ciekawa jest trasa orszaku królewskiego z rannym monarchą. Zamiast najkrótszą możliwą drogą, przez Kurzelów i Lelów przejechał trasę dość długą przez Sandomierz, Koprzywnicę, Osiek, Korczyn i Opatowiec. Być może gdzieś tam liczono na pomoc dobrych medyków? Nie wiadomo. Wiemy jednak, że król jeszcze żywy na Wawel powrócił. Tam 3 listopada podyktował testament, a dwa dni później zmarł, prawdopodobnie w wyniku zakażenia rany lub innych komplikacji będących następstwem urazu.

Kiedy w 1869 roku, otworzono grobowiec Kaziemirza Wielkiego, komisja odnotowała złamanie lewej nogi, co potwierdziło wersję Janka z Czarnkowa.

Jak dojechać?

Do Żeleźnicy łatwo trafić. Znajduje się nieopodal Starej Wsi, gdzie w Centrum Japońskich Sztuk Walki "Dojo" swoje obozy organizuje Anna Lewandowska :-) Najprościej dojechac tam od Włoszczowy drogą powiatową do Oleszna i dalej kierować się na Przedbórz, lub z Przedborza pojechać w kierunku Gór Mokrych i dalej w stronę Włoszczowy. Pamiątkowy obelisk znajduje się przy trasie niemal na granicy województw Świętokrzyskiego i Łódzkiego (już na terenie tego drugiego) przy mostku na Czarnej Włoszczowskiej.

M

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz